Badanie HRV

IMG 7211 psychofizyka ciała - kinezjologia, leczenie stresu

W czym może pomóc badanie HRV?

Poziom stresu można określić, badając zmienność rytmu serca, czyli interwały między kolejnymi uderzeniami serca. Różnorodność tych odstępów wskazuje na nasz stan emocjonalny – im większa zmienność, tym lepsze zdrowie.

Niska zmienność rytmu serca sygnalizuje, że serce nie adaptuje się sprawnie do zmian w otoczeniu, co może być spowodowane czynnikami takimi jak zmęczenie, wysokie pobudzenie, obciążenie emocjonalne, czy naturalne procesy starzenia. Jest to efekt dominacji układu współczulnego, który aktywuje reakcję „walcz albo uciekaj”.

 

Natomiast wysoka zmienność rytmu serca sugeruje większą aktywność układu przywspółczulnego, który odpowiada za relaks i odprężenie.

Stres emocjonalny, tak jak złość, frustracja czy lęk, zwiększa ryzyko niskiej zmienności rytmu serca. Oznacza to, że sygnały wysyłane przez układ współczulny i przywspółczulny nie są zsynchronizowane. Można to porównać do jazdy samochodem z jedną nogą na pedale gazu, a drugą na hamulcu, co jest nieefektywne i męczące dla organizmu, zwłaszcza podczas chronicznego stresu i negatywnych emocji.

Organizm składa się z komórek o specyficznej strukturze i funkcji, zależnych od reakcji chemicznych, które wymagają dostaw składników odżywczych z krwi. Dostarczenie substancji odżywczych w odpowiednim momencie i miejscu jest kluczowe dla efektywnego działania każdej komórki.

Równowaga pomiędzy zużyciem, a dostarczaniem energii jest odzwierciedlona w rytmie serca. Metody takie jak reset i praca z emocjami mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, emocje i poziom stresu, co można zmierzyć przed i po sesji za pomocą urządzeń analizujących tętno.

Analiza tętna umożliwia:

określenie biologicznego wieku,
ocenę stanu układu naczyniowego i nerwowego,
określenie aktualnego stanu psychoemocjonalnego.